MOTORVÁSÁRLÁS - HOGYAN VÁLASZD KI A NEKED LEGMEGFELELŐBB MOTORT?

Mi az, amit mindenképp ellenőrizz le egy terepmotoron, mielőtt megvennéd?

ÍRTA | Nátó Csaba - Motomarvel Szakmai Vezetője, Motocross Trénere

Biztos Te is tudod, hogy milyen érzés, amikor a neten böngészel és sorra nézed meg a motorokat. Aztán több motorkereséssel eltöltött óra után megtalálod az igazit. Nagyon boldog vagy, de ezután hogyan tovább? Honnan fogod tudni, hogy valóban a kiválasztott motor lesz az igazi és nem fogsz-e ráfázni a vásárlásra? Ha tovább olvasod a cikket, most megosztom Veled, hogy melyek azok a legfontosabb tényezők, amit Te is le tudsz ellenőrizni egy vásárlás során. Csapjunk is bele!

Az első és legfontosabb tanácsom az lenne, hogy motorozási tudáshoz mérten javasolom kiválasztani a számodra megfelelő motort! Emellett, a legfőbb tényezők, melyek még meghatározzák a választásod és a döntésed:

  • életkorod
  • magasságod/testsúlyod
  • motorvásárlásra fordítandó összeg
  • 4 ütemű vagy 2 ütemű motort szeretnél
  • milyen célra szeretnéd használni? (Cross/enduro)
  • Kezdőknek: kiskategóriás motort javaslok megvásárolni
motorvasarlas.jpg

 

És most jön a lényeg: Mire figyelj állapotfelmérésnél, amikor átvizsgálod a motort megvásárlás előtt?

Sajnos van egy rossz hírem: a megvásárolandó motor pontos műszaki állapotát nem fogod tudni megállapítani, mert az eladó motorok többségénél, nem látsz bele a motorba, nem tudod, hogy mikor voltak az alkatrészek cserélve benne. Persze, ettől függetlenül azért van egy két szempont, amit le tudsz ellenőrizni és segíthet a döntésben. 

Gondolom, a kiszemelt terepmotor (crossnál és enduronál is) műszaki állapotának átvizsgálásakor mindig az összképet nézzed és emellett próbálod megtalálni, hogy hol lehet kopott vagy hol van vele valami probléma, hogy még időben rátalálj. Igaz? Akkor most nézzük meg, hogy mi az amire ezek mellett nagyon figyelj még:

  • Ne vakítson el, hogy vissza van rakva a gyári idomszett vagy esetleg új matricaszettet került fel az idomokra, ill. új gumikat tettek a motorra
  • Ha van rá lehetőséged és van kapcsolatod: érdemes szerelő segítségét kérni a vásárláshoz és ne a motoros haverodra hallgatni, mert neki valószínűleg mások a tapasztalatai.
  • A kopó alkatrészeket állapotát szinte ránézésre mindig egyszerűbben le tudod ellenőrizni, mint a többi dolgot ezek: gumik, láncszett, kerék/csapágyak, fékek (tárcsa, betét) állapota
  • Hűtő ellenőrzése: ha el van hajolva, akkor valószínűleg többet esett a motor – erre mindig figyelj!
  • Bal és jobb oldali oldal deknik állapota – Vizsgáld meg, hogy mennyire van elkopva?
  • Váltókar állapota - Vizsgáld meg, hogy mennyire van elkopva?
  • Teleszkópok állapota-  Nézd meg, hogy folyik vagy nem folyik? Csillapítás van-e? (motor fel-le mozgatásával tudod ellenőrizni)
  • Kuplung, váltó végigpróbálása - Nagyon fontos - Tesztkör mindenképp ajánlott!
  • Mindenképp ellenőrizd, hogy a motor egy nyomon megy-e vagy sem!? Így azonnal látni fogod, hogy a váz el van-e elhajolva! Sajnos, ha itt azt tapasztalod, hogy nem egy nyomon megy, akkor azt tanácsolom állj el a vásárlástól! 

Szűkítsük a kört. Szeretném azzal is segíteni a döntésed, hogy mi az, ami egy 2 és egy 4 ütemű motor vásárlásakor eltérően ellenőrizendő:

  • 2 üteműnél a berugókar kézzel való lenyomásával lehet következtetni a motor állapotára – Van-e erő benne? Mennyire van elkopva?
  • 4 üteműnél a motor állapotát csak kompresszió mérővel tudod ellenőrizni – (ált. szerelőknek van ilyen – ki kell venni a gyertyát és a gyertya helyére be kell tekerni, majd el kell kezdeni beindítani a motort. (Minden motornak más a kompressziója.)

Remélem szakmai tanácsaimmal tudtam segíteni Neked és megtalálod a legmegfelelőbb motort! Ha lenne kérdésed és nincs kihez fordulni, írj Nekünk bátran az info@motomarvel.com címre és megpróbálok válaszolni a kérdésedre! Ha tetszett a cikk oszd meg a barátaiddal is! Hírlevél feliratkozóinknak rendszeresen küldünk ingyenes, terepmotorosokat segítő szakmai cikkeket, motoros edzést segítő anyagokat, tippeket/tanácsokat. Ha Te sem akarsz lemaradni ezekről az ingyenes anyagokról, a linkre kattintva iratkozz fel hírlevelünkre: http://bit.ly/2bRlmwk a linken és további szakmai tanácsokért kövesd facebook oldalunkat: https://www.facebook.com/motomarvel/ ! Motoros Üdvözlettel, Nátó Csaba

 

Comment

A MOTORSPORT ÉS A GYERMEKEK HELYES TÁPLÁLKOZÁSA

Mi számít megfelelő és egészséges táplálkozásnak a gyerekeknél? Milyen ételeket fogyasztása ajánlott a gyermekünknek?

ÍRTA | Kiss Andrea - Személyi edző & Életmód tanácsadó

A gyerekeknél a legfontosabb hogy ne vonjunk meg tőlük semmit, de tudatosan ugyanazt a terméket el tudjuk nekik készíteni, csak az alapanyagokat kicseréljük pl. finomított fehér liszt helyett, rozs- vagy teljes kiőrlésű lisztet használunk. A zsiradékban sütött burgonyát, megfőzzük vagy tepsiben kisütjük a sütőben. Apró lépések, de ezeket később meg fogják hálálni és hasonlóan fognak cselekedni, emellett az iskolában és a sportban is jobb eredményeket érnek el, több energiájuk lesz.

Az óvodáskorban kialakított, elsajátított táplálkozási szokások, illetve ismeretek nagyon meghatározóak a későbbiekre nézve, sokszor az egész felnőtt életre nézve is.  Ez az időszak a személyiségfejlődés, tekintetében a legfontosabb időszak. A táplálkozási szokások már gyermekkorban kialakulnak, hiszen a kicsik ilyenkor tanulják meg a helyes ételválasztást, az étkezési ritmust, ebben a korban formálódik az ízlés.

gyermekek.jpg

Az óvodáskorú gyermekek többsége étkezései nagyobb részét az óvodában folytatja, de emellett nagy a felelőssége a szülőknek is abban, hogy a gyermek mennyire táplálkozik egészségesen, a fejlődésének, korosztályának megfelelően. Mivel a gyermekek többnyire együtt esznek a felnőttekkel, így a szülőknek érdemes odafigyelniük arra, hogy az asztalra mindig tápláló ételek kerüljenek, és a menü összeállításánál vegyék figyelembe a gyermekek ízlését és szükségletét is.

Fontos, hogy ne legyen TV előtti étkezés, lehetőség szerint jó lenne a Tv reklámok kiiktatása, csábító, rossz hatásuk miatt.

Egy jó TIPP, hogy a vásárolt alapanyagok felhasználásában is részt vehetnek az apróságok – pl. összetéphetik a fejes saláta levelét, figurákat formázhatnak tésztából, összekeverhetik a saláta összetevőket, stb. – de a díszítésbe, tálalásba, terítésbe is bevonhatjuk őket. A kellemes légkörben, együtt elkészített és elfogyasztott étel az étkezéshez való jó viszony alapja.

kepfozes.jpg

Kiváló reggelik lehetnek: szendvicsek, feltétnek: zöldségpástétom, húskrém, sovány sonka, tojáskrém, töltött tojás, friss zöld fűszerekkel ízesítve, természetesen nyers zöldséggel kiegészítve, különféle kásák pl. zabkása, kukoricakása, esetleg lehet hozzá adni aszalt gyümölcsöket, de nyerset is.

Tízóraira, uzsonnára: lehet nyers gyümölcsöt magában, néhány szem olajos maggal pl. dió, mandula, stb., natúr joghurttal, sajttal, túróval, nyers idényzöldséget.

Ebéd, vacsora: a zöldségeket levesben is jól használhatjuk. Azoknak a gyerekeknek, akik nem szeretik a darabos zöldségeket, a krémlevesek jó megoldást adhatnak, ahol elrejtjük a zöldséget, viszont a vitamin, ásványi anyag, rost tartalom megmarad. A zöldségeket főzelékként is adhatjuk a gyerekeknek, viszont arra érdemes odafigyelni, hogy szintén ne főzzük agyon a zöldséget, valamint ne használjunk annyi lisztet és zsiradékot a rántáshoz sűrítésképpen, inkább saját anyagával, vagy habarással sűrítsünk. A zöldségeket salátaként is adhatjuk a gyerekeknek.  A gabonákat is változatosan fogyasszák, a fehér tészta helyett sokkal jobb a teljes kiőrlésű tészta, barna rizs, emellett az árpa, amaránt, hajdina, quinoa is jó minőségű gabona.

Az alábbi táblázat egyszerűen összefoglalja, hogy mire érdemes odafigyelni a táplálkozás és az ételek elkészítésének során.

etkezes.jpg

Amennyiben az egészséges és a helyes táplálkozást érintő kérdésed van, írj nekünk az info@motomarvel.com e-mail címre és kérdésedet továbbítjuk Kiss Andrea személyi edző és életmód tanácsadó partnerünknek. Felmerülő kérdéseidet TÉRÍTÉSMENTESEN válaszoljuk meg!

Ha szeretnél gyermekednek edzéstervet és étrendet (fogyáshoz vagy hízáshoz), arra is van lehetőséged, melynek külön költsége van. - kérjük, ezt e-mailben az info@motomarvel.com címen vagy telefonon jelezd nekünk a +36 20 428 5151 telefonszámon.

Comment

VISSZATEKINTÉS - INTERJÚ NÁTÓ JÁNOSSAL, CSALÁDUNK LEGIDŐSEBB TAGJÁVAL

Rövid interjú Nátó Jánossal (családunk legidősebb tagja) a hazai motocross egyik ikonikus alakjával-
…Nem úgy születik senki hogy majd mindjárt Világbajnok lesz, ezt egy kicsit tanulni kell, kell hozzá egy kis rátermettség is, tehetség is egy kicsit, és még a tehetséget lehet fokozni akarattal, tehát szorgalommal. Mert nagyon sok versenyzőt ismertem aki nem volt nagyon tehetséges, de viszont nagy szorgalommal nagyon sok mindent elért.…”

ÍRTA & KÉSZÍTETTE |  MOTOX.HU - Bárdi Tímea

Nátó János, aki tagja volt az első BBK csapatnak, 13 évig szerepelt válogatottként, 3-szoros magyar bajnok, és egyben a magyar motokrossz egyik meghatározó alakja volt.

Nátó János

Nátó János

Hogyan került kapcsolatba a motokrosszal?

Tanulónak mentem Fótra, a volt gyorsasági versenyző, Szűcs Lászlóhoz és általa kerültem be az újpesti Dózsába, mint kezdő versenyző. A Dózsába sem volt könnyű bejutni, voltak tehetségkutató versenyek előtte. A tehetségkutató versenyen szerepelni kellett, mentél 5-10 percet és hogyha mondjuk jól mentél, akkor bekerültél, ha nem, akkor nem vettek föl. Én is csak úgy kerültem be, hogy erős paraszt gyerek voltam, kondícióval bírtam, de mindig óvatos duvaj voltam, nem mentem bele nagyon nagy csínyekbe, de azért 2 vállam nekem is eltört ugyan úgy. Úgyhogy ez nem egy büntetlen sport azért. 1968 szeptemberében kerültem oda, 1969-ben már Juniorba Magyar Bajnokságot is nyertem. Megszűnt a Dózsa, 70′-ben átkerültem a budapesti Honvédhoz, utána sajnos eltelt 3-4 év, ami rosszabb éveim voltak, és 74′-ben lettem harmadik a Magyar Bajnokságban. 76′-ban már egy KTM-el, megnyertem megint a felnőtt bajnokságot is, utána többször voltam harmadik a Bajnokságban. 1979-ben megkaptuk az új KTM-et, mi kezdtünk először BBK-ázni. Ez egy versenysorozat volt, Béke Barátság Kupa néven, melynek helyszínei Magyarországon, Lengyelországban, Bulgáriában, Oroszországban, Csehszlovákiában és Kelet Németországban (NDK) voltak. Ezen a sorozaton mi harmadikok lettünk, Németh Kornél, Somogyi Józsi és Czuni Laci társaságában. Utána kezdtek a többiek, már a feltörekvő nemzetiség jött, Gyurászik Laci, Halász Laci. Mi már akkor nem BBK-áztunk. Így ment egy jó pár évig, azt hiszem 86′-ig zajlottak ezek a BBK futamok.

Az első BBK csapat#7 - Czuni-László, #8 - Nátó János, #6 - Németh Kornél, #5 - Somogyi József

Az első BBK csapat
#7 - Czuni-László, #8 - Nátó János, #6 - Németh Kornél, #5 - Somogyi József

Szülei mit szóltak hozzá?

A szüleim egyszerű paraszt emberek voltak, azt sem tudták hogy mi ez. Mikor megnyertem itt a Magyar Bajnokságot, akkor 1 vagy 2 évre rá, eljöttek egy versenyre. Nem szóltak semmit, csak látták hogy ott megyek elől, de nem szóltak mert nem értettek hozzá. Nem tiltottak engem soha, már gyerekkoromban is vaddisznó voltam biciklivel is. Két öcsémet is vittem a csomagtartón, a fák között cikáztam velük, lerántotta mind a két gyereket, elkezdtek sírni, seggükre ütöttem, feldobáltam hátra, mentünk tovább.

Mivel kezdte a pályafutását?

A pályafutásomat legelőször egy 250-es Jawa-val kezdtem, még az újpesti Dózsában. Később, lehet hogy elrettentésképp, kaptam egy 500-as 4 ütemű BSA-t. De ezek csak ilyen tanuló motorok voltak. 1969 elején megkaptam a Husqvarnát, és azzal kezdtem el a Junior Bajnokságot. 1 évet mentem körülbelül vele, amikor is sajnos megszűnt az újpesti Dózsa egyesület. Utána átkerültünk a budapesti Honvédba, ahol Czetkáztam és utána jött a KTM 76′-ban. 82′-ben már Yamahát kaptam és pályafutásom végéig Yamahával mentem, egészen 1988-ig.

Nátó János

Nátó János

Melyik évre vagy versenyre emlékszik vissza a legszívesebben?

Én legszívesebben azokra a versenyekre emlékszek vissza, amikor nyilván Magyar Bajnokságot nyertem, és amikor jobb helyezéseket értem el. Mondjuk 6-szor voltam harmadik, 3-szor voltam Magyar Bajnok és 2-szer Csapat Bajnok. Tehát magyarul majdnem mindegyik versenyre, ahol jól ment az ember, arra jobban emlékszik vissza. De én szerettem motorozni, mondjuk nekem ez volt a lényegem, tehát nekem minden verseny egyforma volt majdnem. Nem foglalkoztam azzal hogy most jó vagy nem jó, mert az embereknek mindig van rossz napja, jó napja, de hát ahogy tudtam én mindig úgy mentem a motorral.

Nátó János

Nátó János

Mennyire fogták akkor magukat a sportolókat keményen?

Annyira fogtak végül is, hogyha nem jól mentél, akkor nem is kerültél külföldre például. Ha a magyar bajnokin várakozáson alul teljesítettél, akkor nem kaptál motort, vagy nem foglalkoztak veled úgy, az egyesület. Nem raktak ki, csak nem invesztáltak beléd annyi pénzt, hogy új gumit vegyenek vagy dugattyút a motorba. Aki jobban szerepelt, az kapta mindig, világos. Olyan viszony volt, hogy mikor mondjuk jöttünk haza versenyről Kaposvárról, és nem úgy sikerült ahogy kellett volna, akkor a mester edzőnk, a Dodi bácsi, rágta a füledet. Nem szúrtak nagyon le, de nem dicsértek meg. Mi ezt úgy is láttuk, hogy ez normális dolog, mert ők adják a technikát, mindent ők adnak, nekünk csak tudást kellett volna adni, és ha mondjuk nem sikerült, mert nekem is volt olyan hogy lehettem volna első is, és csak harmadik lettem, akkor a Dodi bácsi azt mondta:

– Hát kiskomám, ez nem volt nagyon valami jó.

– Hát Dodi bácsi, ez most akkor így sikerült, nem tudok mit csinálni.

Kik voltak a vetélytársak?

A vetélytársam mondjuk Németh Kornél, Czuni Laci, Gyurászik Laci, Somogyi Józsi. Az előttem lévő generáció, Kiss Laci a Dózsában, Mohácsi Jenő, ők már mondjuk a régebbi versenyzők voltak, de utána 1988-ban már jöttek a többiek, mint például a Balogi Zoliék, Solymosi Gézáék, Kamrás Karcsiék. Ugye ezek a feltörekvő fiatalok, már akkor ők szerepeltek jobban.

#1 - Németh Kornél, #2 Nátó János

#1 - Németh Kornél, #2 Nátó János

Melyik verseny volt a legnehezebb?

Amikor nagyon nagy sár volt, például BBK versenyeken, Ajkai verseny. Ami ilyen természetes pálya volt, ott azért nagyon sokszor kellett egymást tolni fölfele.

Külföldi utak?

Nagyon sokat voltam külföldön, 20 évet versenyeztem 68′-88′-ig. Mégsem láttam sokat a Világból, mert mikor külföldre utaztunk, akkor nem úgy mentünk mint turista, hanem mint versenyzők. Olyankor csak a versenyre tudtunk koncentrálni. De úgy szép volt, jó volt, elmúlt, csak az a baj hogy már nagyon régen volt.

1973-1986-ig voltam válogatott. Világbajnoki futamokon mentem 16-28 helyezésig, 16 volt a legjobb helyezésem. Lehettem volna 13. is egyszer a lengyelországi Szczecinben, de akkor sajnos elestem és így nem sikerült.

Külföldi csapatok közül kik voltak a kemény mag?

A csehek és az oroszok. Mert azok a Világbajnokságon elől mentek mindig, sőt világbajnoki futamokat nyertek. Falta például, Baborowsky, Velky Zdenek, oroszoknál a Mojszejev 3-szoros Világbajnok, Kavinov, Rulev, Hudjakov, úgyhogy sajnos ezekkel kellett mennünk. Hát egy világbajnoki mezőny volt akkor, abban az időszakban. Úgyhogy nem volt könnyű, hát mentünk ahogy tudtunk.

Farkasvölgy - 1976 | Nátó János & Laczkó Karel

Farkasvölgy - 1976 | Nátó János & Laczkó Karel

Melyik motor márka volt a legszimpatikusabb?

Nekem a Yamaha. Előtte volt a KTM, de azzal nagyon sok volt a baj, nem tetszett az egész motor, rugózásilag se, és a váltója is problémás volt. Honda se tetszett, nekem csak a Yamaha tetszett mindig. Nem tudom hogy miért, de én azzal úgy össze voltam forrva, és nekem az tetszett a legjobban.

Mit gondol a mostani generációról?

A mostani generációnak az a nagyon nagy baj, hogy keveset tudnak motorozni, keveset tudnak külföldre menni, mivel most már nagyon pénzigényes lett az egész motorsport. Hogyha valakinek nincsen pénze, akkor sajnos nem nagyon tud motorozni se, ebben a mai gazdaságban.

Kedvenc pálya?

A piliscsévi pályát nagyon szerettem, ott elég sokat nyertem is, nemzetközi mezőnyben is, magyar bajnokin is. Gyálon is szerettem menni, nagy homokban. Az ilyen természetes pályák jobban vonzottak. Tápióbicskét is szerettem aránylag meg Ajkát. Ezek mind jó pályák voltak. Én erre mindig csak azt tartottam hogy a pálya mindenkinek egyforma, csak alkalmazkodni kell hozzá. Nagyon sokan azt mondták, hogy szépen motorozok, pedig én semmit nem csináltam, egy dolgot csak: Motornak se fájjon, én nekem se fájjon. Nem tudom mit csináltam, de mentem ahogy tudtam. Különben nagyon sok embernek tetszett, azt mondták én motoroztam a legszebben Magyarországon, de még a mai napig sem tudom hogy miért.

Kaposvár - Nátó János

Kaposvár - Nátó János

Miért ajánlja a mai pályakezdő motorosoknak, hogy igenis saját kezűleg mossák le a motort?

Mert hogyha egy motorszeretet nincs meg, akkor teljesen fölösleges ráerőltetni valakit a motorozásra. Úgyhogy én mindig azt mondtam, hogyha a gyerek szereti a motort, csak akkor, ha nem szereti, akkor azt felejtse el. Mert ebből mindig csak a bajok vannak, összetűzések, mondjuk a szülőkkel általában. Én edzettem a Tóth Ádámot, a Balogi Zolit, a Grillmayert. Ők velem tanultak motorozni mind, még pici gyerekek voltak. De akkor még ennyi baj nem volt a szülőkkel, mint most. Mert most a szülőkkel van a legtöbb baj. Megvesz mindent a gyereknek, mert jót akar neki, de ha nem alkalmas rá az a gyerek, akkor sajnos nem tud mit kezdeni. Nem véletlenül vannak ezek a sportiskolák, ott több szakág van és megnézik a gyerekeket hogy ki mire alkalmas. Van aki kajakra, tornára, lehet hogy csak sakkra alkalmas a gyerek, de arra se mindenki, így mondjuk a motorsportra se alkalmas mindenki. Nem úgy születik senki hogy majd mindjárt Világbajnok lesz, ezt egy kicsit tanulni kell, kell hozzá egy kis rátermettség is, tehetség is egy kicsit, és még a tehetséget lehet fokozni akarattal, tehát szorgalommal. Mert nagyon sok versenyzőt ismertem aki nem volt nagyon tehetséges, de viszont nagy szorgalommal nagyon sok mindent elért. Csak hát az egy kicsikét több időbe kerül. Aki meg szorgalmas és tehetséges, azok hamarabb fejlődnek, beérnek magyarul, mint akinek tovább kell küzdeni az életben. Tehát többet kell gyakorolni. És ez a nem mindegy.

Nátó János, mellette jobbra Vesztergom Jenő, mellette Somogyi József

Nátó János, mellette jobbra Vesztergom Jenő, mellette Somogyi József

INTERJÚ PÉLI JÁNOSSAL, A MAGYARORSZÁGI MOTOCROSS VERSENYEK NAGYRA BECSÜLT TUDÓSÍTÓJÁVAL

Rövid visszatekintés Péli Jánossal, a hazai motocross versenyek speaker-ével/tudósítójával -
„…a véletlenszerűség hozta az életembe…”

ÍRTA & KÉSZÍTETTE |  Nátó Ildikó - Motomarvel Motocross Iskola Társalapítója
KÜLÖN KÖSZÖNET AZ INTERJÚ FELVÉTELÉÉRT | Wágner Olivér - Wágner Films
 

Nagy örömünkre szolgált, hogy az Országos és Nemzetközi Motocross Bajnokság egyik fordulóján lehetőségünk nyílt rövid interjút készíteni, a hazai versenyek speaker-ével/tudósítójával, Péli Jánossal. Péli Jani bácsi közel 15 éve tölti be a magyarországi versenyek tudósítójának szerepét. Az alábbi sorokban, egy rövid beszámoló keretében most Ti is megismerkedhettek történetével.

pelijanos1.jpg

Hol találkozott először a motorsporttal és hogy került vele kapcsolatba?

1968-ban kerültem először a motorsporttal kapcsolatba. Egy nagyon kedves barátom id. Czuni Laci,  - többszörös bajnokunk - vezetett be engem a motorsport világába és azóta vagyok jelen ebben a sportágban. Először csak, mint néző később pedig aktív versenyzőként részt vevő fiam mellett 20 éven át vettem részt a versenyeken. Ezután kezdtem a speakerkedést/tudósítást a hazai motocross történetében.

Honnan indult a speaker/tudosító szerepére való felkérés? Hány éve tölti be a speaker/tudósító szerepét a magyarországi motocross versenyeken?

A speaker szerepét 14 esztendeje töltöm be. Erre az egészre történő felkérés úgy indult, hogy a versenyeken ott voltak a hangfalak és az erősítők, de nem volt senki, aki megfelelő formában közvetítse a versenyt, élményszerűen előadja. Meg volt a rajtlista felolvasása az akkor kiválasztott férfival vagy nővel, akik csak felolvasták a rajtszámon lévő  versenyzők neveit és ezzel elvolt intézve a nap. Hiányzott az az erő, ami a háta mögött kellett volna hogy legyen. Hiányzott, hogy hangulatot teremtsünk ennek az egésznek. Aztán egyik verseny során egy nagyon kedves barátom megkért, hogy nem-e közvetíteném le a versenyt, mert mondta: „Te mindenkit ismersz!”. Úgy voltam vele, hogy megpróbálom, hogy mi is fog ebből az egészből kisülni. A végén sikerült, azóta folyamatosan itt vagyok benne. Összességében a véletlenszerűség hozta az életembe.

 

Mit szeret, mit kedvel a legjobban a speaker szerepében?

Ha mikrofont veszek a kezembe egyszerűen előjön ez a lényem, átalakul és megszűnik létezni számomra a külvilág. Onnantól kezdve már csak a sport van és a futamok. Olyan neveket mondok kapásból, akit egyébként, ha most itt megkérdeznél, nem tudnám, de amikor a kezemben van a mikrofon és elkezdem mondani 30-40 évre visszamenőleg mindenkit el tudok mondani, akár rajtszám szerint is.

Ez alatt a 14 év alatt, melyik verseny volt a legemlékezetesebb az Ön számára?

Az elmúlt 14 év alatt számomra a legemlékezetesebb verseny első körben az Európa-bajnoki futam volt, mely 2000 szeptemberében került megrendezésre a piliscsévi motocross pályán. Akkor az ország legeredményesebb versenyzője ifj. Németh Kornél, alig 17 évesen küzdött az Európa-Bajnoki címért. A dolog úgy történt, hogy elindult az első rajt, Németh Kornél elindult elsőnek és meg is nyerte az első futamot. Akkor mindjárt mindenki nagy-nagy örömére tapsolt és úgy volt, hogy legalább lesz egy Európa Bajnokunk. Aztán jött az igazi dráma, amikor jött a második futam, elindult a rajt és Németh Kornél a rajt egyenes végén többes magával a földre került és az utolsó helyről, a 38 versenyzőből a 10. helyre fel tudott menni, a 25-ös Kawasakival, de sajnos ez a győzelemhez már nem volt elég neki, csak ahhoz, hogy összetettben az Európa-Bajnokságon a 2. helyen végezzen. – Azért ezt a 2. helyet zárójelbe tenném, olyan versenyző végzett a harmadik helyen, a német Maximilian Nagl, aki jelenleg a világbajnokságot 12-es rajtszámú Husqvarnájával  vezeti, megelőzve a nyolcszoros világbajnokot, a 222-es rajtszámú Tony Cairoli-t, aki jelenleg harmadik a világbajnokságban.

pelijanos2.jpg

 

Hogy látja Ön, az elmúlt 14 év alatt hogy alakult át a versenyek szervezése, a versenyzők, nézők aránya?

Az utóbbi 14 évben óriási fejlődésen ment át a szervezés, a rendezés és a pályák is. Az elején még nem volt csak egy orvos, elég volt akár egy házi orvos is, ma már ez annyira megváltozott, hogy csak külön szakképesített orvos lehet kint a pályán és egyszerre kettő mentőnek is jelen kell lenni.

A pályabírók tekintetében is több változás volt, minden egyes akadálynál kötelező pályabírót állítani, és ők rádiós kapcsolatban vannak, az adott vezető bíró az, aki az instrukciókat, az utasításokat adja a pályabírók felé, illetve a mentősöknek, akikkel szintén rádiókapcsolatban vannak. Nagyon komolyan előkészített pályák vannak, mint ahogy láthatják is azok, akik kijárnak a versenyekre. A pályák folyamatos gondozva, locsolva vannak. Sőt a mai világban már az a trend, hogy a pálya mellett öntöző berendezést létesítenek

És nem utolsó sorban a nézők, ők nagyon kedvesek, bár el kell, hogy mondjam, hogy az Én időmben, még a 70-80-as években volt olyan magyar bajnoki versenyek, hogy 18-20 ezer néző volt kíváncsi egy adott versenyre. Ma ezt nagyon hiányolom, bár egyre többen látogatnak ki, de még mindig nem az igazi. A tavalyi esztendőben – 2014-ben – a gyáli motocross pályán megrendezett szezonnyitó verseny volt a csúcs. Ott 3200 fizető néző látogatott ki.

Mit ajánlana azoknak, akik érdeklődnek/szimpatizálnak a motocross-szal, mint sporttal és gondolkoznak azon, hogy szívesen megismerkednének, belépnének a sportágba?

Azoknak akik, szeretnének belépni ebben a sportágban, azt javasolnám, hogy először is jöjjenek ki jó néhány versenyre, és nézzenek szét. Informálódjanak, beszélgessenek a témában jártas személyekkel, szülőkkel, versenyzőkkel. Megjegyzem, hogy a világ legszebb, de egyben a világ legnehezebb sportjáról beszélünk. Ha valaki arra adja a fejét, hogy motorozni és versenyezni kezdjen vagy éppenséggel a szülő gyermekének a motocross-t választja, mint sportágat, ott a gyermeknek javasolt már legalább 6-8 éves korban elkezdeni. Fontos, és nem elhanyagolható tényező, hogy ez a sport sokkal nagyobb anyagi erőforrást igényel, mint a többi. Mindemellett óriási akaraterőre és nagyon kemény szellemi és fizikai felkészültségre van szükség. Hiszen nem csak a szezonban a versenyeken kell részt venni, hanem ugyan úgy folyamatosan helyt kell állni a téli időszakban is a fizikális felkészülésen, mely ugyan olyan fontos, mint a versenyek időszakában.